Nabízíme jedinečnou příležitost setkat se s uznávanými buddhistickými učiteli prostřednictvím přednášek, seminářů, zmocnění a retreatů. Osobní kontakt s duchovními mistry je pro praktikující zásadní, protože umožňuje hlubší pochopení buddhismu, než jakého lze dosáhnout samostudiem. Zvláště v tibetské tradici je přímé předávání učení klíčové - u mnoha technik záleží na jemných nuancích, které lze zachytit pouze při osobním setkání s mistrem.
Na této stránce naleznete informace o minulých návštěvách významných tibetských buddhistických učitelů, které jsou řazené chronologicky, a odkazy na nahrávky.

Jeho Eminence Ngor Khangsar Shabdrung Rinpočhe
Khangsar Shabdrung Rinpočhe je hlavním lamou Khangsar labrang, jednoho ze čtyř klášterních sídel lamů linie Ngor tradice Sakya tibetského buddhismu. Vyučuje a pobývá především v Manduwale a pečuje o komunity mnichů a mnišek v severní Indii.
Rinpočhe předal o víkendu 18.-. 20. října 2024 v Praze v Tibet Open House zmocnění Zelené Táry a instrukce Sedmibodového tréninku mysli, jednoho z nejznámějších tibetských buddhistických textů týkajících se tréninku mysli. Toto učení poskytuje konkrétní metody, jak přeměnit každodenní výzvy a nepřízně osudu na příležitosti k duchovnímu růstu a probuzení.
Český překlad tohoto textu najdete zde.
Videonahrávky z učení (tibetsky s českým překladem) jsou k shlédnutí zde.
V tibetském buddhismu se termín zmocnění používá pro rituální iniciační obřad, který autorizuje praktikující k provádění specifických tantrických praktik. Jedná se o formální přenos duchovních učení a praktik od učitele k žákovi.
Khenčhen Čhögyal Nyima
Khenčhen Čhögyal Nyima je uznávaný učitel buddhistické filozofie. Studoval na hlavní šedře v tradici Sakya v Indii, která byla ustanovena J. S. 41. Sakya Tričhenem v Puruwale blízko Dehradunu. Na této šedře byl jmenovám hlavním khenpem a tuto funkci zastával 18 let, až do roku 2022. Po uvolnění z této funkce pobývá převážně v meditačních ústraních.
Během své návštěvy Evropy, dne 19. 8. 2024 přednášel online o rozdílech mezi učením súter a vadžrajánou. Sútrajána zahrnuje učení theravády a mahájány. Je známá také jako „příčinná cesta“, při níž se praktikující zaměřují na příčiny dosažení osvícení, např. šest dokonalostí (páramit). Buddhovství se objeví jako výsledek, když jsou všechny tyto příčiny dokončeny. Učení a praxe vadžrajány neboli „cesty tajné mantry“ patří do mahájánové buddhistické tradice. Obsahují mnoho účinných metod, jako jsou vizualizace, recitace manter atd., umožňujících rychlé dosažení přímé realizace buddhovské podstaty.
Khenpo učil také 8. 9. 2024 v Sloupu v Čechách, a to o vadžrajáně - o zplnomocnění, následné praxi a jaké tato praxe přináší výsledky.


Khenpo Džampa Khedrub
Khenpo Džampa Khedrub je uznávaný učitel buddhistické filozofie. Studoval na Sakya College v Dehradunu, kde také 5 roky vyučoval. V r. 2009 byl jmenován hlavním khenpem šedry (klášterní univerzity) pro mnišky v Manduwale v Dehradunu. Tuto funkci zastával 9 let. Po uvolnění z této funkce pobývá převážně v meditačních ústraních.
Dne 21. 8. 2024, během své návštěvy Evropy, učil online o praxi mahájánového buddhismu na základě slavného učení Sačhen Künga Nyingpy, prvního z pěti patriarchů neboli zakladatelů tradice Sakya - Osvobození od čtyř připoutaností.
Tento text je k nahlédnutí zde.
Khenpo učil také 9. 9. 2024 v Sloupu v Čechách o bardu, tj. o různých fázích kterými procházíme v době života a smrti.
Jeho Eminence Asanga Rinpočhe
Jeho Eminence Khöndung Asanga Vadžra Sakya Rinpočhe, budoucí Sakya Trizin (držitel trůnu linie Sakya), je přímým potomkem nepřerušené linie Khön, která sahá až do roku 1073. Asanga Rinpočhe je vnukem Jeho Svatosti Jigdal Dagchen Dordje Chang Rinpočheho a také vnukem Jeho Eminence Garje Khamtrul Rinpočheho.
Více informací o životě Rinpočheho najdete zde.
Jeho Eminence Asanga Rinpočhe poprvé navštívil Českou Republiku v červnu 2023. 20. června 2023 v Praze v Tibet Open House vysvětloval text 7. držitele trůnu Sakya, Drogön Čhögyal Phagpy „Jasné zrcadlo příčin a následků". Tento text slouží jako úvod do zákona karmy a objasňuje, jaké mají činy důsledky a jak nás mohou ovlivnit.
Celý text Jasné zrcadlo příčin a následků je k nahlédnutí zde.
Video z učení (pouze v angličtině) je k shlédnutí zde.


Jeho Svatost 42. Sakya Trizin
Jeho Svatost Ratna Vadžra Rinpočhe, 42. držitel trůnu Sakya, je tibetský buddhistický učitel tradice Sakya. Je přímým potomkem nepřerušené linie Khön, která sahá až do roku 1073. Je považován za jednoho z nejkvalifikovanějších mistrů tibetského buddhismu.
https://siddhartha.cz/o-nas/hostujici-ucitele/zivotopis-jeho-svatosti-42-sakya-trizina/" target="_blank" rel="noopener">Rinpočheho životopis naleznete zde.
J. S. 42. Sakya Trizin Ratna Vajra Rinpočhe poprvé navštívil Českou Republiku ve dnech 23. - 28. 8. 2022. Během dvoudenního semináře v Praze (26.- 27. 8. 2022) velmi jasným způsobem vysvětlil základní koncepty Buddhova učení. Hovořil o čtyřech pravdách, což je první a základní Buddhovo učení, dále o čtyřech nezměrnostech - laskavosti, soucitu, radosti a nestrannosti, o praxi mahajánového buddhismu shrnuté v šesti transcendentních dokonalostech neboli šesti páramitách i o jejím základu, altruistické motivaci a odhodlání dosáhnout osvícení - bodhičittě. Vysvětlil také, jak je v buddhismu chápáno útočiště a předal sliby útočiště a sliby bodhisattvy.
Na tomto odkazu naleznete krátké vysvětlení jednotlivých pojmů.
Videozáznamy z přednášek (anglicky s českým překladem):
- Učení o čtyřech nezměrnostech
- Učení o Čtyřech vznešených pravdách
- Učení o šesti páramitách
- Učení o útočišti
- Učení o bodhičittě, předání slibu útočiště, slibu bodhisattvy a požehnání Vadžrakílaji