Vyvstání víry v mahájánu


Vyvstání víry v mahájánu

 

Přednášející: ctěný Tomáš Dhammadipa

 

sobota 15. 6., 10.00 - 12.00, Tibet Open House, Školská 28, Praha

osobní setkání, vysvětlení meditační praxe

úterý 18. 6., 25. 6., 2. 7., 16. 7., 6. 8. a 13. 8., vždy 19.00 - 20.30

online přednášky přes Zoom

víkend 10. a 11. 8. Shanta Vana, Sněhov

osobní setkání, vysvětlení meditační praxe

(čas přednášek může být eventuálně změněn)

 

Více informací: info@siddhartha.cz
Registrace: zde
 
Připojit se můžete přes Zoom na:
https://us02web.zoom.us/vyvstani-viry-v-mahajanu
Meeting ID: 870 8353 8523, heslo: 952360

 
 
Za přednášky není potřeba platit, ale pokud byste chtěli věnovat finanční dary Ctěnému Dhammadipovi a Tibet Open House, budeme velmi rádi. Info viz níže.


Vyvstání víry v mahájánu

 
Vyvstání víry v mahájánu (Mahájánašraddhótpádašástra) je text připisovaný Ašvaghóšovi, indickému šravastivádskému básníkovi a filozofovi. V čínské tradici je tento text ve velké míře studován jako filozofický základ zenové tradice, spojitost má také s tradicí čisté země.

Thomáš Dhammadipa

 
Thomáš Dhammadipa je světově známý učitel dharmy se zkušenostmi z desítek let meditačního výcviku buddhistického mnicha v kombinaci s rozsáhlým vědeckým a jazykovým vzděláním.
Bhante Dhammadipa se narodil v České republice, kde vystudoval čínskou literaturu a filozofii. Později pokračoval ve studiu v Jeruzalémě, Berlíně a Paříži, než se zapsal na univerzitu Nalanda v Indii, kde studoval sanskrt a buddhistickou filozofii. Poté žil v Japonsku, na Srí Lance a v Barmě, kde studoval a praktikoval jako buddhistický mnich pod vedením známých současných mistrů buddhismu. Jedním z jeho hlavních učitelů byl barmský meditační mistr Pa Auk Sayadaw, který ho uznal za svého prvního západního žáka kvalifikovaného pro výuku meditace. Dnes patří k předním učitelům meditace šamatha. Rozsáhle vyučoval Dharmu v teorii i praxi a vedl studenty na meditačních ústraních v Evropě, Severní a Jižní Americe, Indii, Číně, na Tchaj-wanu a v jihovýchodní Asii.

 


V tomto kurzu bude ctihodný Tomáš Dhammadipa komentovat šástru Vyvstání víry v mahájánu a vysvětlovat praxi šamathy z pohledu buddhovské přirozenosti (tathágatagarbha), s odkazem na základní vědomí (álajavidžňána). Seznámíme se s meditací jako základem pro vhled do neduální podstaty mysli - mysli, která je čistá a vždy přítomná. Poznání této metody je důležité nejen v zenové tradici, ale také v tibetské vadžrajáně (dzogčhen / mahámudra).
 
V mahájánové tradici se doporučuje kombinovat praktikování meditace šamathy a vipassany. Šamatha je základem pro pochopení nedualistické povahy mysli. Ve škole Jógačáry jsou dva hlavní směry pronikání do nedualistické mysli - na základě přechodného základního vědomí (álajavidžňána), nebo na základě buddhovské přirozenosti, vědomí takovosti (tathágatagarbha). Obě tradice vycházejí z učení bódhisattvy Maitréji.


Dána

 
Finanční dary můžete poslat ctěnému Dhammadipovi na tento účet:
2113748014/2700
IBAN: CZ6627000000002113748014, SWIFT: BACXCZPP
 
Dary pro Tibet Open House je možné věnovat v hotovosti přímo na místě při prvním setání v sobotu 15. 6.