
Jeho Svatostí 42. Sakya Trizin Ratna Vajra Rinpočhem
Tato událost představuje jedinečnou příležitost k navázání duchovního spojení s jedním z nejkvalifikovanějších mistrů tibetského buddhismu současnosti.
Laskavost, soucit a moudrost v každodenním životě
Středa 25. 6. 2025, 15. 00 - 17. 00
Veřejná přednáška otevřená všem zájemcům o hlubší proniknutí do buddhistického učení
Zmocnění Buddhy Šákjamuniho
Středa 25. 6. 2025, 19. 00. - 21.00
Zmocnění je určeno pro buddhisty nebo pro ty, kteří se jimi chtějí stát.
Místo konání: Tibet Open House, Školská 28, Praha 1 - Nové Město
Jazyk: anglicky s tlumočením do češtiny
Kontakt: info@siddhartha.cz, +420 777 178 129
Jeho Svatost 42. Sakya Trizin Ratna Vadžra Rinpočhe
Jeho Svatost 42. Kyabgön Gongma Sakya Trizin je předešlým držitelem linie Sakya tibetského buddhismu. Od útlého dětství příjímal nesčetná požehnání, zmocnění a učení od svého otce Jeho Svatosti Kyabgön Sakya Gongma Tričhena a mnoha dalších duchovních mistrů. Rinpočhe se neúnavně věnuje předávání cenných učení a meditací linie Sakya celé nové generaci praktikujících - mnichů, mnišek i laiků. Činí tak se skromností, vřelostí a přirozeností, které si získaly náklonnost a obdiv studentů i učitelů.
Laskavost, soucit a moudrost v každodenním životě
Přednáška Jeho Svatosti 42. Sakya Trizina se bude věnovat tématu, které je nadčasové a hluboce lidské – jak rozvíjet laskavost, soucit a moudrost v každodenním životě. Tyto tři kvality tvoří jádro buddhistické praxe, ale zároveň mají univerzální význam – přinášejí větší klid, porozumění a vnitřní sílu v jakékoli životní situaci. V době, kdy čelíme nejistotám, spěchu a tlaku z okolí, nám mohou pomoci najít stabilitu, otevřenost a vnitřní rovnováhu.
Jeho Svatost ve své přednášce také představí základní pojmy buddhistické praxe, jako je bodhičitta – přání dosáhnout osvícení pro dobro všech bytostí – a útočiště, tedy vnitřní rozhodnutí obrátit se ke zdroji moudrosti, soucitu a probuzení.
Přednáška je určena široké veřejnosti, včetně těch, kteří se s buddhismem teprve seznamují.
Co je zmocnění?
Tantrické zmocnění je obřad, při kterém přijímáme požehnání Buddhy, které aktivuje osvícené vlastnosti naší buddhovské povahy a umožňuje nám je kultivovat prostřednictvím řady transformačních praxí a meditací.
Toto požehnání pochází z linie, která má původ u samotného Buddhy a bez přerušení se předává z mistra na žáka až do dnešních dnů.
Během obřadu mistr předává instrukce k vizualizacím a modlitbám potřebným k přijetí zmocnění. Jeho přijetím si účastníci vytvoří velmi zvláštní karmické pouto s mistrem, linií učitelů a Buddhou konkrétního zmocnění a také získají povolení rozvíjet meditaci a praxe k dosažení stejného osvíceného stavu. Zmocnění pomáhá kultivovat hlubší soucit ke všem cítícím bytostem a očistit negativní karmu a zatemnění. Přispívá k rozvíjení moudrosti, porozumění pravé povahy reality.
Plný přínos zmocnění se obvykle projeví v kombinaci s průběžným studiem, praxí a vedením kvalifikovaného učitele.
Zmocnění Buddhy Šákjamuniho
Toto zmocnění, které nese požehnání nepřerušené linie sahající až k Buddhovi Šákjamunimu, bylo přineseno do Tibetu duchovním mistrem Džowo Dže Atíšou. Linie pokračovala v tradici Kadampa a později v tradici Kagjü. Text i instrukce ke zmocnění sepsal 5. Kenting Tai Situ Rinpočhe (1586–1657). Tento text, který se jmenuje „Otevření zahrady učení – univerzální zmocnění klenotu učení s pokyny k praktikování deseti aktivit dharmy" (ནོར་བུ་བསྟན་པ་སྤྱི་དབང་བྱ་ཐབས་ཆོས་སྤྱོད་བཅུ་ཉམས་སུ་ལེན་ཚུལ་དང་བཅས་པ་བསྟན་པའི་ཚལ་འབྱེད་ཅེས་བྱ་བ་བཞུགས་སོ།), zařadil do Sbírky sádhan Jamyang Khentse Wangpo (1820–1892), zakladatel nesektářského hnutí Rime v Tibetu.
Na základě tohoto zmocnění získáte povolení praktikovat deset druhů praxe dharmy a zároveň povolení studovat, rozjímat a meditovat o všech Buddhových učeních a jejich komentářích (známých v tibetštině jako Kangjur a Tengjur).

S laskavým svolením Himalayan Art Resources
Sliby a závazky
V rámci zmocnění jsou předány sliby útočiště a sliby bodhisattvy. K praktikování tantry se vážou tantrické závazky.
Z tohoto důvodu je zmocnění určeno výhradně pro buddhisty nebo pro ty, kteří se jimi chtějí stát.
Sliby útočiště
Přijetí útočiště je základem a vstupní branou do všech buddhistických praxí, je základem všech slibů. Podstatou je přijetí Tří klenotů, tzn. Buddhy, dharmy a sanghy za své útočiště. Příčinami přijetí útočiště jsou strach z vlastního utrpení v samsáře, soucit s utrpením ostatních a víra ve Tři klenoty. Přijetím útočiště se formálně staneme buddhisty a slibujeme, že budeme považovat Buddhu za svého učitele, dharmu za cestu, po které půjdeme, a sanghu za své společníky na cestě. Po přijetí útočiště bychom neměli ubližovat bytostem.
Sliby bodhisattvy
Základem slibů bodhisattvy je závazek, že se stanu bodhisattvou, neboli tím, kdo chce dosáhnout buddhovství pro dobro všech bytostí. Slibujeme tedy, že nebudeme sobečtí, tzn. že budeme považovat ostatní za důležitější než sebe sama, a že se v tomto budeme cvičit. Pevně se rozhodneme, že budeme rozvíjet bodhičittu.
Jsou dva druhy bodhičitty: relativní a absolutní.
Relativní bodhičitta je přání dosáhnout buddhovství ve prospěch všech bytostí a cvičení se v metodách k dosažení tohoto cíle.
Absolutní bodhičitta je přímý vhled do absolutní povahy jevů neboli prvotní moudrost.
Tantrické závazky
V tantře existují kromě slibů útočiště a slibů boddhisatty i další závazky, které se dají shrnout do základních principů: je potřeba mít úctu k ostatním bytostem, nikomu neubližovat a naopak se snažit pomáhat.
Po obdržení tohoto zmocnění není nutné provádět každodenní praxi sádhany.
Jak se můžete zúčastnit?
→ Pouze osobně - tato událost nebude streamována
→ Středa 25. 6. 2025, 15. 00 - 17. 00 a 17.00 - 19.00
→ Tibet Open House, Školská 28, Praha 1 - Nové Město
→ Přečtěte si praktické informace a zaregistrujte se na tomto odkazu
