Sedmibodový trénink mysli




S laskavým svolením Himalayan Art Resources

Sedmibodový trénink mysli

 
 
 

Slavné tibetské učení tréninku mysli ve formě stručných a praktických instrukcí

 

27. 9. - 8. 11. 2022 a 5. 1. 2023

 

Přednášející: Jamyang Shenphen
 

Jazyk: tibetština, s českým překladem
 
 
 
 
Máte-li zájem o audio nahrávky, napište nám prosím na e-mail info@siddhartha.cz.
 



Sedmibodový trénink mysli

Sedmibodový trénink mysli, tibetsky བློ་སྦྱོངས་དོན་བདུན་མ་, ložong dön dünma, je jeden z nejznámějších tibetských buddhistických textů týkajících se tréninku mysli, obsahující stručné a praktické instrukce k rozvinutí bódhičitty. Tyto instrukce přinesl do Tibetu Džowo Dže Atiša a později je sepsal Geše Čhekhawa. Český překlad tohoto textu najdete zde.

Džowo Dže Atiša

Atiśa Dīpaṃkara Śrījñāna (982-1054) byl velký indický buddhistický mistr a učenec, jeden z hlavních učitelů slavné univerzity Vikramašily. Napsal mnoho pojednání, mezi jinými např. známý text Lampa na cestu probuzení. Posledních deset let svého života strávil v Tibetu, kde učil a překládal buddhistické texty. Jeho žáci založili školu Kadampa.

 

Bodhičitta

Jsou dva druhy bodhičitty – relativní a absolutní bodhičitta.

Relativní bodhičitta je přání dosáhnout buddhovství ve prospěch všech bytostí, tj. abychom je osvobodili od utrpení existence a přivedli je k nepřekonatelné blaženosti vševědoucnosti, a cvičení se v metodách k dosažení tohoto cíle.

Absolutní bodhičitta je přímý vhled do absolutní povahy jevů, prvotní moudrost.

 


 

Jamyang Shenphen

Jamyang Shenphen Bhutia je jedním ze zakládajících členů Siddhártha Centra. Studoval buddhistickou filozofii v Indii v Dzongsar Institutu v Biru a poté na Sakya College v Dehradunu, kde dokončil studium s titulem Lopön.