
S laskavým svolením Himalayan Art Resources
Sedmibodový trénink mysli
Slavné tibetské učení tréninku mysli ve formě stručných a praktických instrukcí
Sedmibodový trénink mysli, tibetsky བློ་སྦྱོངས་དོན་བདུན་མ་, ložong dön dünma, je jeden z nejznámějších tibetských buddhistických textů týkajících se tréninku mysli, obsahující stručné a praktické instrukce k rozvinutí bódhičitty. Tyto instrukce přinesl do Tibetu Džowo Dže Atiša a později je sepsal Geše Čhekhawa.
Toto učení poskytuje konkrétní metody, jak přeměnit každodenní výzvy a nepřízně osudu na příležitosti k duchovnímu růstu a probuzení. Učení je navrženo tak, aby bylo použitelné v každodenním životě. Nabízí systematické techniky k rozpoznání a postupné přeměně negativních mentálních vzorců, emocí a postojů v pozitivní vlastnosti jako soucit, vyrovnanost a moudrost. Praxe se specificky zaměřuje na lpění na egu a postoje založené na sobectví, které jsou v buddhistickém myšlení považovány za základní příčinu utrpení. Kromě kultivace soucitu zdůrazňuje také důležitost pochopení prázdnoty a povahy mysli.
Džowo Dže Atiša
Atiśa Dīpaṃkara Śrījñāna (982-1054) byl velký indický buddhistický mistr a učenec, jeden z hlavních učitelů slavné univerzity Vikramašily. Napsal mnoho pojednání, mezi jinými např. známý text Lampa na cestu probuzení. Posledních deset let svého života strávil v Tibetu, kde učil a překládal buddhistické texty. Jeho žáci založili školu Kadampa.
Český překlad tohoto textu najdete zde.
Jasné zrcadlo příčin a následků
Stručný a jasný text vysvětlující zákon karmy
„Jasné zrcadlo příčin a následků" napsal 7. držitel trůnu Sakya Drogön Čhögyal Phagpa v roce 1258 na žádost korunního prince Činkima, syna císaře Kublajchána z dynastie Jüan. Tento text slouží jako úvod do zákona karmy a vysvětluje, jaké mají činy důsledky a jak nás mohou ovlivnit v tomto i v budoucích životech. Na základě poznání, jak činy ovlivňují naše životy můžeme vědomě rozvíjet pozitivní činy a vyhnout se činům špatným, což autor přirovnává k vykročení na pohodlnou cestu a vyhnutí se cestě k propasti. Navíc pochopením, že relativní realita je vzájemnou závislostí příčin a následků, dojdeme také k pochopení pravé povahy reality přesahující myšlenkové konstrukce.
Drogön Čhögyal Phagpa
Drogön Čhögyal Phagpa (1235 - 1280) byl pátý z pěti patriarchů neboli zakladatelů tradice Sakya a velký učenec a siddha, který rozšířil Buddhovo učení v Mongolsku, Číně a Tibetu. Během svého života napsal mnoho vlastních pojednání, komentářů k sútrám a tantrám, velké množství dopisů s odpověďmi na otázky a mnoho rad, chval a modliteb. Byl guruem Kublajchána, vládce Mongolské říše a zakladatele čínské dynastie Jüan. Stal se také prvním místokrálem Tibetu.
Český překlad tohoto textu najdete zde.

S laskavým svolením Himalayan Art Resources

S laskavým svolením Himalayan Art Resources
Tři hlavní aspekty cesty
Slavný text shrnující klíčové body buddhistické praxe.
Tři hlavní aspekty cesty (tib. ལམ་གཙོ་རྣམ་གསུམ་) je krátký text od Dže Tsongkhapy Lobzang Drakpy, ve kterém jsou ve čtrnácti strofách zdůrazněny tři nejdůležitější aspekty praxe mahájánového buddhismu, tj. zřeknutí se samsáry neboli rozhodnutí se z ní osvobodit, bódhičitta a moudrost.
Dže Conkhapa Lobzang Drakpa
Dže Conkhapa Lobzang Drakpa (1357–1419) byl vlivný tibetský buddhistický mnich, filozof a tantrický jogín. Studoval s významými učiteli různých tradic, včetně slavného lamy tradice Sakya Rendawy Šönnu Lodrö a dzogčhenového mistra Lhodrak Namkha Gyalcäna. Během svého života pobýval v mnoha dlouhých meditačních ústraní. I když žil jednoduše jako mnich, byl známý jako velký učenec a meditující po celém Tibetu a Číně. Celkem napsal 210 pojednání. Kladl důraz na kombinaci cest sútry a tantry a zejména na sjednocení náhledu střední cesty s praxí nejvyšší jóga tantry. Jeho aktivity vedly k vytvoření tradice Gelug tibetského buddhismu.
Český překlad tohoto textu najdete zde.
Osvobození od čtyř připoutaností
Slavné tibetské učení, které ve čtyřech větách shrnuje celou cestu k probuzení podle tradice súter
Toto slavné učení patří do kategorie buddhistických nauk známých jako trénink mysli (lodžong). Bylo předáváno, studováno a praktikováno téměř 1000 let a byly k němu napsány stovky komentářů. Velký bodhisattva Maňdžušrí ho přímo předal slavnému Sačhen Künga Nyingpovi. Sdělil mu:
"Jsi-li připoután k tomuto životu, nejsi duchovní praktikující.
Jsi-li připoután k samsáře, nerozhodl ses osvobodit se.
Jsi-li připoután ke svým zájmům, nemáš bodhičittu.
Vyvstane-li dualistické chápání, nemáš správný náhled."
Sačhen Künga Nyingpo
Sačhen Künga Nyingpo (982-1054) (1092-1158) byl první z pěti patriarchů - zakladatelů tradice Sakya a třetí Sakya Trizin. Byl synem Khön Konchok Gyalpa, který v roce 1073 založil klášter Sakya. Sačhen Künga Nyingpo obdržel učení od mnoha velkých učitelů své doby a ve svých vizích i od mnoha mahásiddhů. Do tradice Sakya přinesl vzácné učení Lam Dre a praxi Mahákaly. Napsal velké množství komentářů a instrukcí k praxím.

S laskavým svolením Himalayan Art Resources