J. E. Asanga Rinpočhe v Praze


 

První návštěva Jeho Eminence Asanga Rinpočheho v České Republice

s veřejnou přednášku "Jasné zrcadlo příčin a následků" 20. června 2023

 


Jeho Eminence Asanga Rinpočhe

 
Jeho Eminence Khöndung Asanga Vadžra Sakya Rinpočhe, budoucí Sakya Trizin (držitel trůnu linie Sakya), je přímým potomkem nepřerušené linie Khön, která sahá až do roku 1073.

Asanga Rinpočhe je vnukem Jeho Svatosti Džigdal Dagčhen Dordžečhang Rinpočheho a také vnukem Jeho Eminence Gardže Khamtrul Rinpočheho.
Více informací o životě Rinpočheho najdete zde.

 

Jasné zrcadlo příčin a následků

 
„Jasné zrcadlo příčin a následků" napsal 7. držitel trůnu Sakya Drogön Čhögyal Phagpa v roce 1258 na žádost korunního prince Činkima, syna císaře Kublajchána z dynastie Jüan. Tento text slouží jako úvod do zákona karmy a vysvětluje, jaké mají činy důsledky a jak nás mohou ovlivnit v tomto i v budoucích životech.
Celý text je k nahlédnutí zde.

 

Drogön Čhögyal Phagpa

 
Drogön Čhögyal Phagpa (1235 - 1280) byl pátý z pěti patriarchů neboli zakladatelů tradice Sakya a velký učenec a siddha, který rozšířil Buddhovo učení v Mongolsku, Číně a Tibetu. Během svého života napsal mnoho vlastních pojednání, komentářů k sútrám a tantrám, velké množství dopisů s odpověďmi na otázky a mnoho rad, chval a modliteb. Byl guruem Kublajchána, vládce Mongolské říše a zakladatele čínské dynastie Jüan. Stal se také prvním místokrálem Tibetu.

 

S laskavým svolením Himalayan Art Resources
 
 


Fotogalerie: