Rozlišení jevů a jejich pravé povahy


S laskavým svolením Himalayan Art Resources

Rozlišení jevů a jejich pravé povahy

 

Rozlišení jevů a jejich pravé povahy je jedno z pěti pojednání připisovaných Maitréjovi. Je zařazeno mezi tzv. „Třináct velkých textů“, které tvoří jádro učiva na většině klášterních univerzit.

Online přednášky

od 25. 5. 2023 vždy v pondělí a čtvrtek v 6.30 a.m - 8.00 a.m.,
kromě 19. a 22. 6. 2023

(čas přednášek může být eventuálně změněn)
 

Přednášející: Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 
Jazyk: tibetština

Připojit se můžete přes Zoom na:
https://us02web.zoom.us/j/rozliseni-jevu-a-jejich-prave-povahy
Meeting ID: 830 5720 2809
Passcode: 301584

 
Více informací: info@siddhartha.cz.
Registrace: zde


Rozlišení jevů a jejich pravé povahy

(skt. Dharma-dharmatā-vibhāga; tib. ཆོས་དང་ཆོས་ཉིད་རྣམ་པར་འབྱེད་པ)

 
V tomto krátkém mahájánovém textu se hovoří o rozdílu a vztahu mezi jevy a jejich vlastní pravou povahou. Toto dílo existuje jak ve verších, tak i v próze. V současnosti se dochoval pouze tibetský překlad, nicméně je doloženo, že sanskrtský originál existoval v Tibetu ještě v 30. letech 20. století.
Do angličtiny bylo toto dílo přeloženo Jimem Scottem a Khenpo Tsultrim Gyamtso Rinpočhem dohromady s komentářem od Mipham Rinpočheho pod názvem Maitreya's Distinguishing Phenomena and Pure Being: Commentary by Mipham. Znovu byl přeložen Dharmachakra Translation Committee s komentáři Khenpo Šengy a Mipham Rinpočheho pod názvem Jamgon Mipham and Maitreya, Distinguishing Phenomena from Their Intrinsic Nature — Maitreya's Dharmadharmatavibhanga with Commentaries by Khenpo Shenga and Ju Mipham.

Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 
Geshe Lharampa Nyima Gjaltsen je uznávaný odborník na buddhistickou filozofii a významný absolvent klášterní univerzity Sera Je v jižní Indii, ve které více než dvě desetiletí zasvětil studiu a praktikování buddhismu. Získal titul Geše Lharampa, což je nejvyšší akademický titul v tradici Gelug, a také titul Rigčhen Tsonglawa za to, že byl nejlepším studentem svého ročníku.

 


Studium pěti děl vznešeného Maitréji

 

Pod vedením Geše Lharampy Nyima Gyaltsena postupně studujeme všech pět filozofických děl připisovaných bódhisattvovi Maitréjovi. Maitréja předal tato učení bodhisattvovi Asangovi, který je přepsal a nazval Pět pojednání Maitréji. Všech pět děl patří ke stěžejním filozofickým textům a tvoří základ studia na klašterních univerzitách - šedrách.

Po Rozlišení středu od extrémů (skt. Madhyāntavibhāga; tib. དབུས་མཐའ་རྣམ་འབྱེད་) budeme nyní studovat Rozlišení jevů a jejich pravé povahy (skt. Dharma-dharmatā-vibhāga; tib. ཆོས་དང་ཆོས་ཉིད་རྣམ་པར་འབྱེད་པ), poté Ornament mahajánových súter (skt. Māhayānasūtrālaṃkāra; tib. ཐེག་པ་ཆེན་པོའི་མདོ་སྡེ་རྒྱན་) a Nejvznešenější kontinuum (skt. Uttaratantra Śāstra; tib. རྒྱུད་བླ་མ་) a nakonec Ornament jasného pochopení (skt. Abhisamayālaṃkāra; tib. མངོན་རྟོགས་པའི་རྒྱན་).

Všechny tyto přednášky jsou pouze v tibetském jazyce.