Tři hlavní aspekty cesty


S laskavým svolením Himalayan Art Resources

Tři hlavní aspekty cesty

 

Slavný text od Dže Conkhapy zaměřující se na tři hlavní aspekty buddhistické praxe.
 

Online přednášky

28. a 29. 6. 2023 od 17.30 do 19.00

 

Přednášející: Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 

Jazyk: tibetština s tlumočením do češtiny
 
 
 
 
 
 
Máte-li zájem o audio nahrávky, napište nám prosím na e-mail info@siddhartha.cz.
 


Tři hlavní aspekty cesty

 

Tři hlavní aspekty cesty (tib. ལམ་གཙོ་རྣམ་གསུམ་) je krátký text od Dže Tsongkhapy Lobzang Drakpy, ve kterém jsou ve čtrnácti strofách zdůrazněny tři nejdůležitější aspekty praxe mahájánového buddhismu, tj. zřeknutí se samsáry neboli rozhodnutí se z ní osvobodit, bódhičitta a moudrost. Text přeložený do češtiny je zde.

Dže Conkhapa Lobzang Drakpa

 

Dže Conkhapa Lobzang Drakpa (1357–1419) byl vlivný tibetský buddhistický mnich, filozof a tantrický jogín. Studoval s významými učiteli různých tradic, včetně slavného lamy tradice Sakya Rendawy Šönnu Lodrö a dzogčhenového mistra Lhodrak Namkha Gyalcäna. Během svého života pobýval v mnoha dlouhých meditačních ústraní. I když žil jednoduše jako mnich, byl známý jako velký učenec a meditující po celém Tibetu a Číně. Celkem napsal 210 pojednání. Kladl důraz na kombinaci cest sútry a tantry a zejména na sjednocení náhledu střední cesty s praxí nejvyšší jóga tantry. Jeho aktivity vedly k vytvoření tradice Gelug tibetského buddhismu.

 


 

Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 

Geshe Lharampa Nyima Gjaltsen je uznávaný odborník na buddhistickou filozofii a významný absolvent klášterní univerzity Sera Je v jižní Indii, ve které více než dvě desetiletí zasvětil studiu a praktikování buddhismu. Získal titul Geše Lharampa, což je nejvyšší akademický titul v tradici Gelug, a také titul Rigčhen Tsonglawa za to, že byl nejlepším studentem svého ročníku.