Rozlišení středu od extrémů
S laskavým svolením Himalayan Art Resources

Rozlišení středu od extrémů

 

Rozlišení středu od extrémů je jedno z pěti pojednání připisovaných Maitréjovi. Je zařazeno mezi tzv. „Třináct velkých textů“, které tvoří jádro učiva na většině klášterních univerzit.
 

Online přednášky

od 6. 4. 2023 vždy v pondělí a čtvrtek v 6.30 a.m - 8.00 a.m.

 
 

Přednášející: Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 
Jazyk: tibetština
 
 
 
 
Máte-li zájem o audio nahrávky, napište nám prosím na e-mail info@siddhartha.cz. Pozor, přednášky jsou jen v tibetštině.
 Studium pěti děl vznešeného Maitréji

 

Pod vedením Geše Lharampy Nyima Gyaltsena se pustíme do komplexního studia všech pěti filozofických děl připisovaných bódhisattvovi Maitréjovi. Maitréja předal tato díla bodhisattvovi Asangovi, který je přepsal a nazval Pět pojednání Maitréji. Všech pět děl patří ke stěžejním filozofickým textům a tvoří základ studia na klašterních univerzitách - šedrách.

Nejdříve budeme studovat Rozlišení středu od extrémů (skt. Madhyāntavibhāga; tib. དབུས་མཐའ་རྣམ་འབྱེད་), dále Rozlišení jevů a jejich pravé povahy (skt. Dharma-dharmatā-vibhāga; tib. ཆོས་དང་ཆོས་ཉིད་རྣམ་པར་འབྱེད་པ), poté Ornament mahajánových súter (skt. Māhayānasūtrālaṃkāra; tib. ཐེག་པ་ཆེན་པོའི་མདོ་སྡེ་རྒྱན་) a Nejvznešenější kontinuum (skt. Uttaratantra Śāstra; tib. རྒྱུད་བླ་མ་) a nakonec Ornament jasného pochopení (skt. Abhisamayālaṃkāra; tib. མངོན་རྟོགས་པའི་རྒྱན་).

Tato učení budou předávána v tibetském jazyce.
 


Rozlišení středu od extrémů (skt. Madhyāntavibhāga; tib. དབུས་མཐའ་རྣམ་འབྱེད་)

V tomto textu, který je ceněn jako "nevyčerpatelný poklad hluboké a nesmírné dharmy", nalezneme pět kapitol:
1. Charakteristiky
2. Zatemnění
3. Pravá realita
4. Navyknutí na nápravné prostředky
5. Nepřekonatelná cesta

Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

Geshe Lharampa Nyima Gjaltsen je vysoce uznávaný odborník na buddhistickou filozofii a významný absolvent klášterní univerzity Sera Je v jižní Indii, ve které více než dvě desetiletí zasvětil studiu a praktikování buddhismu. Získal titul Geše Lharampa, což je nejvyšší akademický titul v tradici Gelug, a také titul Rigčhen Tsonglawa za to, že byl nejlepším studentem svého ročníku.