Jasné rozeznání správného náhledu


S laskavým svolením Himalayan Art Resources

Jasné rozeznání správného náhledu

 
 
Pokračování ve studiu textu od Gorampy, ve kterém ustanovuje, co je správný náhled buddhistické filozofické školy madhyamaky.
 
Nyní budeme studovat poslední kapitolu, ve které Gorampa vysvětluje náhled madhyamaky transcendující všechny extrémy. Je to náhled, o kterém hovořil Buddha a který poté vysvětlovali indičtí madhyamikové Nágárdžuna, Čandrakirti a další, tibetští duchovní mistři z tradice Nyingma, Sakya i duchovní otcové tradice Kagyu - Marpa a Milarepa.
 

Přednášející: Jamyang Shenphen

každý čtvrtek od 6. 6. 2024, 18.00 - 19.30

(čas přednášek může být eventuálně změněn)
 
Online nebo osobně ve Sloupu v Čechách, Potoční 95
Jazyk: tibetština, s českým překladem
Více informací: info@siddhartha.cz
Registrace (pro nové posluchače): zde
Přednášky jsou zdarma.
 
Připojit se můžete přes Zoom na:
https://us02web.zoom.us/jasne-rozeznani-spravneho-nahledu
Meeting ID: 832 9555 0551, heslo: 497988


Jasné rozeznání správného náhledu

Měsíční záře stěžejních bodů nejvyšší cesty

 
Tento text je jedním z nejoblíbenějších děl Gorampy týkajících se buddhistické filozofické školy madhyamaky, ve kterém velmi jasným a stručným způsobem vysvětluje mnoho hlavních bodů tohoto náhledu a osvětluje různá pojetí, která se objevila v Tibetu.

Gorampa Sonam Senge

(1429-1489)
 
Gorampa byl důležitým filozofem a jedním z největších mistrů a vlivných autorů v tradici Sakya tibetského buddhismu. Jeho díla jsou považována za směrodatná a jako taková jsou studována na šedrách - klášterních univerzitách.
 


 

K čemu jsou dobré tyto přednášky?

 

 • Pokud pochopíme a budeme praktikovat správný náhled, bude pro nás mnohem snazší překonat negativní emoce a uvidíme život ze širší perspektivy.
 • Budeme schopni lépe řešit a snášet problémy každodenního života a rozvinout vyrovnanost ve vztahu k osmi světským zájmům.
 • Uvědomíme si, že jsme schopni zbavit se utrpení a osvobodit se ze samsáry, takže budeme mít chuť praktikovat metody, které nás k tomu dovedou.
 •  


   

  Jamyang Shenphen

   
  Jamyang Shenphen Bhutia je jedním ze zakládajících členů Siddhártha Centra. Studoval buddhistickou filozofii v Indii v Dzongsar Institutu v Biru a poté na Sakya College v Dehradunu, kde dokončil studium s titulem Lopön.