Nejvznešenější kontinuum


S laskavým svolením Himalayan Art Resources

Nejvznešenější kontinuum

 

Nejvznešenější kontinuum je jedno z pěti pojednání připisovaných Maitréjovi. Je zařazeno mezi tzv. „Třináct velkých textů“, které tvoří jádro učiva na většině klášterních univerzit.
 
 

Online přednášky

od 6. června 2024, vždy v pondělí a čtvrtek, 6.30 - 8.00

(čas přednášek může být eventuálně změněn)
 

Přednášející: Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 
Jazyk: tibetština
 
 
Připojit se můžete přes Zoom na:
https://us02web.zoom.us/j/nejvznesenejsi-kontinuum
Meeting ID: 844 2584 7478
Passcode: 510009

 
Více informací: info@siddhartha.cz
Registrace: zde


Nejvznešenější kontinuum

 
Nejvznešenější kontinuum (skt. Uttaratantra Śāstra; tib. རྒྱུད་བླ་མ་), jedno z pěti Maitréjových pojednání, je komentář k učení třetího kola Dharmy vysvětlující buddhovskou přirozenost. Poskytuje důležitý filozofický základ pro pochopení fungování buddhistické cesty, zejména pro praktikující vadžrajány.

Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 
Geshe Lharampa Nyima Gjaltsen je uznávaný odborník na buddhistickou filozofii a významný absolvent klášterní univerzity Sera Je v jižní Indii, ve které více než dvě desetiletí zasvětil studiu a praktikování buddhismu. Získal titul Geše Lharampa, což je nejvyšší akademický titul v tradici Gelug, a také titul Rigčhen Tsonglawa za to, že byl nejlepším studentem svého ročníku.Studium pěti děl vznešeného Maitréji

 

Pod vedením Geše Lharampy Nyima Gyaltsena postupně studujeme všech pět filozofických děl připisovaných bódhisattvovi Maitréjovi. Maitréja předal tato učení bodhisattvovi Asangovi, který je přepsal a nazval Pět pojednání Maitréji. Všech pět děl patří ke stěžejním filozofickým textům a tvoří základ studia na klašterních univerzitách - šedrách.

Po Rozlišení středu od extrémů (skt. Madhyāntavibhāga; tib. དབུས་མཐའ་རྣམ་འབྱེད་), Rozlišení jevů a jejich pravé povahy (skt. Dharma-dharmatā-vibhāga; tib. ཆོས་དང་ཆོས་ཉིད་རྣམ་པར་འབྱེད་པ) a Ornamentu mahajánových súter (skt. Māhayānasūtrālaṃkāra; tib. ཐེག་པ་ཆེན་པོའི་མདོ་སྡེ་རྒྱན་), budeme nyní studovat Nejvznešenější kontinuum (skt. Uttaratantra Śāstra; tib. རྒྱུད་བླ་མ་) a nakonec Ornament jasného pochopení (skt. Abhisamayālaṃkāra; tib. མངོན་རྟོགས་པའི་རྒྱན་).

Všechny tyto přednášky jsou pouze v tibetském jazyce.