Ornament mahajánových súter


S laskavým svolením Himalayan Art Resources

Ornament mahajánových súter

 
 

Ornament mahajánových súter je jedno z pěti pojednání připisovaných Maitréjovi. Je zařazeno mezi tzv. „Třináct velkých textů“, které tvoří jádro učiva na většině klášterních univerzit.
 
 
 

Přednášející: Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 
Jazyk: tibetština
 
 
 
 
Máte-li zájem o audio nahrávky, napište nám prosím na e-mail info@siddhartha.cz.
 
Pozor, přednášky jsou jen v tibetštině.


Ornament mahajánových súter

 
Ornament mahajánových súter (skt. Māhayānasūtrālaṃkāra; tib. ཐེག་པ་ཆེན་པོའི་མདོ་སྡེ་རྒྱན་) je důležité dílo buddhistické filozofie, o kterém se říká, že jej bódhisattva Maitréja předal bodhisattvovi Asangovi. Představuje cestu mahájány z pohledu Yogačary. Je napsané ve verších a skládá se z dvaceti dvou kapitol s celkem 800 slokami.

Geše Lharampa Nyima Gyaltsen

 
Geshe Lharampa Nyima Gjaltsen je uznávaný odborník na buddhistickou filozofii a významný absolvent klášterní univerzity Sera Je v jižní Indii, ve které více než dvě desetiletí zasvětil studiu a praktikování buddhismu. Získal titul Geše Lharampa, což je nejvyšší akademický titul v tradici Gelug, a také titul Rigčhen Tsonglawa za to, že byl nejlepším studentem svého ročníku.Studium pěti děl vznešeného Maitréji

 

Pod vedením Geše Lharampy Nyima Gyaltsena postupně studujeme všech pět filozofických děl připisovaných bódhisattvovi Maitréjovi. Maitréja předal tato učení bodhisattvovi Asangovi, který je přepsal a nazval Pět pojednání Maitréji. Všech pět děl patří ke stěžejním filozofickým textům a tvoří základ studia na klašterních univerzitách - šedrách.

Po Rozlišení středu od extrémů (skt. Madhyāntavibhāga; tib. དབུས་མཐའ་རྣམ་འབྱེད་) a Rozlišení jevů a jejich pravé povahy (skt. Dharma-dharmatā-vibhāga; tib. ཆོས་དང་ཆོས་ཉིད་རྣམ་པར་འབྱེད་པ), budeme nyní studovat Ornament mahajánových súter (skt. Māhayānasūtrālaṃkāra; tib. ཐེག་པ་ཆེན་པོའི་མདོ་སྡེ་རྒྱན་), poté Nejvznešenější kontinuum (skt. Uttaratantra Śāstra; tib. རྒྱུད་བླ་མ་) a nakonec Ornament jasného pochopení (skt. Abhisamayālaṃkāra; tib. མངོན་རྟོགས་པའི་རྒྱན་).

Všechny tyto přednášky jsou pouze v tibetském jazyce.